Наукова діяльність
Сучасні наукові напрямки кафедри – це підвищення ефективності діагностики, профілактики та прогнозування перебігу бронхітів у дітей за наявності коморбідних станів: дисфагії і гастроезофагеального рефлюксу (ГЕР), що веде до хронічної мікроаспіірації. Вивчення мікробіологічного стану мікробіома у дітей з хронічною мікроаспірацією є запорукою раціонального вибору ефективної антибактеріальної терапії.
Ще одним напрямком діяльності кафедри є вивчення проблем ранньої діагностики, лікування та можливостей покращення якості життя дітей з муковісцидозом. В рамках спільного проекту з Інститутом спадкової патології НАМН України (м. Львів) проводиться молекулярно-генетичне обстеження дітей з підозрою на муковісцидоз. Під керівництвом проф. С.І. Ільченко на клінічній базі організовано школу для батьків дітей хворих на муковісцидоз. Ведеться активна співпраця з іноземними фахівцями з питань муковісцидозу (Великобританія, Польща, Угорщина, Грузія).
На 2022-2026 роки запланована нова НДР кафедри пропедевтики дитячих хвороб «Удосконалення діагностики та профілактики ураження кістково-м’язової системи у дітей з найбільш поширеними хронічними захворюваннями».
№ держреєстрації 0121U114363
Термін виконання: 01.2022–11.2026 рр.
Науковий керівник: д. мед. наук, професор С.І. Ільченко
Відповідальний виконавець: к.мед.н., доцент А.О. Фіалковська
Запланована НДР передбачає вивчення особливостей уражень кістково-м’язової системи у дітей з найбільш поширеними хронічними захворюваннями та удосконалена їх діагностика. Буде розроблено комплексний підхід щодо прогнозування та профілактики розвитку остеопенії та остеопорозу у дітей з урахуванням фізикальних, інструментальних, біохімічних і молекулярно-генетичних маркерів.
Результати різноманітних досліджень свідчать про наявну тенденцію погіршення показників здоров’я дітей та підлітків в Україні. За даними Центру медичної статистики МОЗ України, спостерігається кількісне зростання хронічної соматичної патології. Ключовим проявом перебігу багатьох хронічних захворювань в дитячому віці є ураження кістково-м’язової системи, ступінь та поширеність ураження якої свідчить про тяжкість перебігу хвороби та адекватність їх менеджменту. Ураження кістково-м’язової системи у дітей навіть на ранніх етапах негативно позначаються на руховій функції, тим самим впливаючи на якість життя таких хворих. Одним з основних факторів ризику розвитку уражень кістково-м’язової системи у дітей з хронічними захворюваннями є низький рівень вітаміну D, що може призводити до остеопенії з можливим формуванням остеопорозу та дисфункції скелетних м’язів. Існуючий стан проблеми визначив актуальність, мету та завдання наукової роботи.
В цілому, щорічно публікується близько 30 наукових робіт у зарубіжних та фахових наукових виданнях України. Співробітники кафедри виступають з доповідями на міжнародних та всеукраїнських наукових форумах: науково-практичних конференціях, конгресах.
Кафедра є одним з центрів проведення клінічних випробувань ефективності та безпеки сучасних лікарських засобів у дітей, зокрема з алергічними захворюваннями, бронхіальною астмою, муковісцидозом, патологією нирок та серця.
Сертифікати GCP мають: д.мед.н., професор С.І. Ільченко, д.мед.н., к.мед.н., доцент Т.В.Ярошевська, к.мед.н., доцент О.С. Коренюк, к.мед.н., доцент А.О. Фіалковська.
Підготовка науково-педагогічних кадрів
На кафедрі виконуються:
Дисертація на здобуття наукового ступеню доктора філософії:
«Прогнозування та профілактика розвитку остеопенії у дітей з ювенільним ідіопатичним артритом»– асистент кафедри О.А. Маковійчук.
Науковий керівник: професор кафедри пропедевтики дитячих хвороб Дніпровського державного медичного університету, д.мед.н., професор С.І. Ільченко