Наукова діяльність

Сучасні наукові напрямки кафедри  – це підвищення ефективності діагностики, профілактики та прогнозування перебігу бронхітів у дітей за наявності коморбідних станів: дисфагії і гастроезофагеального рефлюксу (ГЕР), що веде до хронічної мікроаспіірації. Вивчення мікробіологічного стану мікробіома у дітей з хронічною мікроаспірацією є запорукою раціонального вибору ефективної антибактеріальної терапії.

Ще одним напрямком діяльності кафедри є вивчення проблем ранньої діагностики, лікування та можливостей покращення якості життя дітей з муковісцидозом. В рамках спільного проекту з Інститутом спадкової патології НАМН України (м. Львів) проводиться молекулярно-генетичне обстеження дітей з підозрою на муковісцидоз. Під керівництвом проф. С.І. Ільченко на клінічній базі організовано школу для батьків дітей хворих на муковісцидоз. Ведеться активна співпраця з іноземними фахівцями з питань муковісцидозу (Великобританія, Польща, Угорщина, Росія, Грузія).

На 2022-2026 роки запланована нова НДР кафедри пропедевтики дитячих хвороб «Удосконалення діагностики та профілактики ураження кістково-м’язової системи у дітей з найбільш поширеними хронічними захворюваннями».

№ держреєстрації 0121U114363

Термін виконання: 01.2022–11.2026 рр.

Науковий керівник: д. мед. наук, професор С.І. Ільченко

Відповідальний виконавець: к.мед.н., доцент А.О. Фіалковська

Запланована НДР передбачає вивчення особливостей уражень кістково-м’язової системи у дітей з найбільш поширеними хронічними захворюваннями та удосконалена їх діагностика. Буде розроблено комплексний підхід щодо прогнозування та профілактики розвитку остеопенії та остеопорозу у дітей з урахуванням фізикальних, інструментальних, біохімічних і молекулярно-генетичних маркерів.

Результати різноманітних досліджень свідчать про наявну тенденцію погіршення показників здоров’я дітей та підлітків в Україні. За даними Центру медичної статистики МОЗ України, спостерігається кількісне зростання хронічної соматичної патології. Ключовим проявом перебігу багатьох хронічних захворювань в дитячому віці є ураження кістково-м’язової системи, ступінь та поширеність ураження якої свідчить про тяжкість перебігу хвороби та адекватність їх менеджменту. Ураження кістково-м’язової системи у дітей навіть на ранніх етапах негативно позначаються на руховій функції, тим самим впливаючи на якість життя таких хворих. Одним з основних факторів ризику розвитку уражень кістково-м’язової системи у дітей з хронічними захворюваннями є низький рівень вітаміну D, що може призводити до остеопенії з можливим формуванням остеопорозу та дисфункції скелетних м’язів. Існуючий стан проблеми визначив актуальність, мету та завдання наукової роботи.

В цілому, щорічно публікується близько 30 наукових робіт у зарубіжних та фахових наукових виданнях України. Співробітники кафедри виступають з доповідями на міжнародних та всеукраїнських наукових форумах: науково-практичних конференціях, конгресах.

Кафедра є одним з центрів проведення клінічних випробувань ефективності та безпеки сучасних лікарських засобів у дітей, зокрема з алергічними захворюваннями, бронхіальною астмою, муковісцидозом, патологією нирок та серця.

Сертифікати GCP мають: д.мед.н., професор С.І. Ільченко, д.мед.н., к.мед.н., доцент Т.В.Ярошевська, к.мед.н., доцент О.С. Коренюк, к.мед.н., доцент А.О. Фіалковська.

Підготовка науково-педагогічних кадрів

 На кафедрі виконуються:

Дисертація на здобуття наукового ступеню доктора філософії:

«Клініко-функціональна характеристика синдрому зригування у дітей раннього віку» – очний аспірант кафедри Т.В. Можейко

Науковий керівник: професор кафедри пропедевтики дитячих хвороб Дніпровського державного медичного університету, д.мед.н., професор С.І. Ільченко.

Дисертація на здобуття наукового ступеню доктора філософії:

«Прогнозування та профілактика розвитку остеопенії у дітей з ювенільним ідіопатичним артритом»– асистент кафедри О.А. Маковійчук.

Науковий керівник: професор кафедри пропедевтики дитячих хвороб Дніпровського державного медичного університету, д.мед.н., професор С.І. Ільченко       

  

НАУКОВІ ДОСЯГНЕННЯ КАФЕДРИ

В травні 2023 року захищена дисертація на здобуття наукового ступеню доктора філософії:

«Персоніфікований підхід до інгаляційної терапії гіпертонічними розчинами хлориду натрію у дітей з муковісцидозом в залежності від бронхіальної чутливості» – асистент кафедри К.В. Скрябіна

Науковий керівник: професор кафедри пропедевтики дитячих хвороб Дніпровського державного медичного університету, д.мед.н., професор С.І. Ільченко.

В Дніпровському державному медичному університеті відбулася подія, що заслуговує на увагу наукової медичної спільноти. Спеціалізованій Вченій Раді представлена наукова робота, результати якої присвячені  ефективності інгаляційної терапії у дітей з муковісцидозом. Це друга робота в цьому році з Дніпра, яку вже давно очікують як науковці, так і практичні лікарі, що займаються проблемами муковісцидозу. Все було потужно - і тема, і висновки, і доповідь дисертантки   і команда неймовірних експертів ( Олександр Абатуров, Олена Речкіна, Генадій Леженко, Тетяна Літвінова).  Робота виконувалась сумісно з клінічними мікробіологами  ( Дмитро Степанський і Оксані Іщенко).  


Співробітники кафедри постійно приймають участь у  різних вітчизняних та європейських наукових конгресах. Легендарні РЕСПІРАТОРНІ ЧИТАННЯ 2023 відбулися в Дніпрі в березні 2023 р.  Секція АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ДИТЯЧОЇ ПУЛЬМОНОЛОГІЇ була креативною, сучасною та практично орієнтовною.  Проблеми перебігу бронхіальної астми в сучасних умовах; маски хронічних захворювань органів дихання у дітей, що довготривало кашляють; сучасні методи діагностики та лікування муковісцидозу; майстер клас по спірометрії в дитячому віці.  7 постерних доповідей від педіатрів.  https://online-conference.armed.org.ua/ 


В травні 2023 р.в місті Івано-Франківськ проходила Міжнародна конференція з муковісцидозу. Найважливіше, що обговорювалося - це рання діагностика захворювання, включення хворих до Європейського реєстру, позитивні кроки щодо можливості отримання українськими хворими таргетної терапії, перспективи створення центрів орфанних захворювань по Україні та нові досягнення вітчизняної трансплантології. Дніпровський регіон було представлено потужною командою професіоналів з лікування муковісцидозу, а поряд були однодумці та друзі з Запоріжжя, Києва, Львову, Вінниці та інших міст України та Європи. Дякуємо всім організаторам та батькам дітей  хворих на муковісцидоз за емоції, незламність та віру в світлі часи ! https://rimon.in.ua/.../ukrainian-cystic-fibrosis.../


Професор Ільченко С.І. та  доцент Фіалковська А.О. є науковими організаторами нової науково-практичної  платформа - ФАХОВА ШКОЛА З ДИТЯЧОЇ ПУЛЬМОНОЛОГІЇ ТА АЛЕРГОЛОГІЇ: СУЧАСНІ ПИТАННЯ ТА МАЙСТЕР КЛАСИ.  Кожного місяця відбувається навчання, в якому приймають участь до 3 тисяч лікарів. http://ucpa.org.ua/


ПУБЛІКАЦІЇ В МІЖНАРОДНИХ ТА ФАХОВИХ ВИДАННЯХ (SCOPUS) 2023 р.